Criterii selectare ICO

• 3 replies
  • 10227 views

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

*

claudiuj

• 1
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
Criterii selectare ICO
« : Ianuarie 31, 2018, 10:45:14 p.m. »
Salut,

Sunt nou in "zona de ICO" si m-ar interesa care sunt criteriile dupa care selectati sa investiti intr-un ICO (presupun ca fiecare are asa ceva si nu investeste fiindca a zis X sau Y)

Multumesc

*

Alexandru Dirman (AlexDCryptoC)

• 41
  • +11/-0
  • Gen: Bărbat
  • Blockchain is the new sexy
    • Vezi Profilul
    • http://www.dcipher.io
Re: Criterii selectare ICO
« Răspuns #1 : Februarie 01, 2018, 03:02:29 p.m. »
Salut,

In momentul de fata al lunii februarie 2018, exista un hype extrem de mare al investiilor in ICO, iar eu personal m-am inscris la o mare parte din lista afisata de pe https://icodrops.com/. Ulterior pana la data de lansare al proiectului si al sale-ului in sine, le mai triez in functie de mai multe criterii:

- use case-urile pe care le au si cui se adreseaza sunt printre cele mai importante criterii, altfel va fi foarte greu de gasit publicul tinta daca acesta nu este stabilit de la inceput;
- sa gasesti o utilitate al tokenilui respectiv din proiect si in lumea noastra reala de zi cu zi;
- sa ai un mic propotype sau un mic exemplu cat ar fi el de functional sau nefunctional dar destul de plauzibil si folositor in viata reala; (nu pamant pe luna sau vreau sa-mi fac ico pentru un site de ecommerce ca este la moda si toata lumea sa vina sa cumpere cu tokenul meu);
- in functie de cat de mare au comunitatea pe telegram, twitter, reddit, slack, cat de transparent este codul de pe github si in ce masura vin cu stiri si updaturi noi;
- sa aibe o echipa cat de cat buna, cu un background de cunostinte pliabile pe domeniul de activitate al proiectului;
- echipa de advisori din nou este un criteriu foarte important, iar 2-3 nume mari fac ca proiectul sa creasca si mai mult in fata comunitatii si al investitorilor; (de ce nu si un nume de angel investor...pt ca aici banii chiar aduc comunitate prin reclama);

Daca este sa categorisim ICO-urile, acestea ar putea fi dupa urmatoarea ordine:

1) ICO-uri de interconectari, conexiuni intre blockchanuri cum vor sa faca cei de la: Cosmos, Polkadot, Wanchain, pentru ca acestea vor extinde si dezvolta comunitatea si mai mult;
2) ICO-uri de protocoale, exchange-uri descentralizate cum sunt: Kyber, 0x, Ast;
3) ICO-uri de scalabilitate si micropayments: OmiseGo, Raiden;
4) ICO-uri de securitate si identitate cum a fost SelfKey la jumatatea lunii Ianuarie 2018;
5) ICO-uri ce vor sa dezvolte platforme pentru diferite tipuri de servicii:
  • Cloud Storage (Sia, Storj, Bluzelle sau Dadi)
  • Medical (Dent, MedicalChain)
  • Energy (PowerLedger, SunContract, RestartEnergy)
  • Trading (Binance, Republic Protocol)
  • Media & ADV (SmeetIT, BAT)
  • Gaming (Enjin, UnikoinGold si cu siguranta si Refereum ce va urma in zilele urmatoare)

Tinand cont ca in momentul de fata sunt peste 1500 de monede, lista ar putea fi si mai lunga, dar cel mai important este la sfarsit de tot daca:
- ti-ai respectat road-mapul;
- ai livrat produsul;
- este confort asteptarilor pietei;
- comunitatea este multumita si il foloseste;
- iar investitorii au obtinut un profit cu tine :D.
« Ultima Modificare: Februarie 02, 2018, 12:15:29 a.m. de AlexDCryptoC »

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 19, 2018, 04:38:53 p.m. »
Buna ziua Alex , spui tu aici ca deja te-ai inscris pe siturile lor . Cand spui inscriere , spui ca ti-ai facut cont ? Sau mai trebuie si altceva ?

*

Alexandru Dirman (AlexDCryptoC)

• 41
  • +11/-0
  • Gen: Bărbat
  • Blockchain is the new sexy
    • Vezi Profilul
    • http://www.dcipher.io
« Răspuns #3 : Februarie 19, 2018, 04:59:16 p.m. »
Salutare,

Cand spun ca m-am inscris inseamana ca le-am dat subscribe, mi-am facut cont pe site-urile lor, iar in functie de perioada lansarii fiecarui ICO , m-am inregistrat la 'coada' pentru whitelist. Inregistrarea pentru whitelist consta de regula prin completarea a doua campuri: adresa de e-mail si adresa walletului din care tu doresti sa investesti (Adresa MEW in cazul tau). Sau alte ori consta si prin urcarea de documente personale, insotite de date aferente documentului in functie de formularul de completare al fiecarui ICO in parte. Aceasta parte mai este numita si KYC (know your customer). Iar de aici ajungem in ultima etapa a procesului de investitie in care noi ca si investitori nu ne ramane nimic altceva de facut decat sa asteptam raspunsul favorabil din partea ICO-ului impreuna cu alte detalii legate despre proiect.