Cum ne tinem monedele in siguranta si in ce wallet-uri le 'depozitam'

• 12 replies
  • 12297 views

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

*

Alexandru Dirman (AlexDCryptoC)

• 41
  • +11/-0
  • Gen: Bărbat
  • Blockchain is the new sexy
    • Vezi Profilul
    • http://www.dcipher.io
Cand vine vorba de crypto, siguranta ar trebui sa fie pe primul loc iar pentru acest lucru am decis sa fac un top al celor mai safe walleturi din punctul meu de vedere:

1) Pe primul loc si poate cel mai putin 'confortabil' este Ledger Nano S, un crypto hardware wallet cu ajutorul caruia va puteti tine in siguranta si transfera monedele de la o adresa la alta doar conectand acest dizpozitiv la calculatorul dumneavoastra. Pentru orice transfer pe care doriti sa il faceti, aveti nevoie ca acest hardware sa fie conectat la desktopul dumneavoastra, totodata confirmand fiecare tranzactie pe care doriti sa o faceti. Un plus ce il face atat de secure este faptul ca la fiecare conectare sunteti obligat sa introduceti un cod pin format din 4 pana la 8 cifre care a fost setat anterior la prima configurare a walletului. Un alt criteriu de securitate este si setul de 20 de cuvinte pentru recuperarea adresei in cazul in care se uita codul pin. De asemenea, aceste cuvinte sunt generate automat de acest wallet, iar dumneavoastra nu va ramane nimic de facut decat sa le treceti la prima configurare a dispozitivului, pe carnetelul din pachetul acestuia in ordinea afisata de pe display. Partea 'inconfortabila' din toata aceasta ecuatie este ca intotdeauna trebuie sa-l aveti in permenta la dumneavoastra pentru orice tranzactie pe care doriti sa o efectuati, plus ca acesta se conecteaza printr-un cablu micro usb to usb. As fi preferat ca aceasta conexiune ledger-desktop sa fie asemenea stickului de memorie...dar m-am obisnuit cu el si asa :D

2) La o pozitie inferioara hardwarului wallet este situat MEW sau https://www.myetherwallet.com
Acesta este o interfata open source de acces la blockchain, un wallet online cu ajutorul caruia va puteti genera propria adresa, cu scopul de a depozita sau transfera modenele de la un utilizator la celalalt. Recomandat in aceasta situatie este sa folositi fisierul de tip JSON pentru accesarea adresei impreuna cu o parola de securitate cunoascuta doar de dumneavoastra.

Adresa generata prin intermediul careia puteti primi sau trimite monede in sistem ERC20 va arata ca in exemplul de mai jos:
0xE415B128e6bef43331bCBe568Ebb1F7D24C7378E

3) A 3 varianta, dar nu tocmai recomandata sunt exchange-urile precum: Binance, Bitrexx, Kraken, etc. In cazul in care optati pentru aceasta varianta, asigurati-va inainte ca atat adresa de e-mail inregistrata pe exchange cat si exchange-ul in sine, au optiuni de two factor autentification pentru o securitate mult mai ridicata.
« Ultima Modificare: Februarie 17, 2018, 12:28:27 a.m. de AlexDCryptoC »

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
Re: Cum ne tinem monedele in siguranta si in ce wallet-uri le 'depozitam'
« Răspuns #1 : Februarie 17, 2018, 11:02:37 a.m. »
Buna ziua Alexandru , poti te rog sa-mi dai mai multe informatii despre
 fisierul de tip JSON ? Si sistem ERC20 ma incurca putin , poti sa-mi dai cateva lamuriri ? Multumesc , o zi buna .

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 17, 2018, 02:38:41 p.m. »
Salutare,

Practic odata cu generarea acelui fisier Json la creerea unui wallet prin mew, esti cu un prag mai securizat fata de userul normal ce vine si isi decripteaza contul (pentru tranzactionare) doar cu adresa si o parola simpla. In acel fisier pe care ar trebui sa-l tii intr-un loc numai de tine stiut si de preferat nu in cloud sau pe desktop, se afla parola ta privata criptata ce iti va trebui la fiecare 'log-in' in wallet sa-l urci pentru accesarea portofelului digital.

ERC20 este tokenul standard al Ethereum ce indeplineste un set de reguli si functii la dezvoltarea unui SmartContracts. Asta insemna ca toate ico-urile (proiecte noi ce aduc tokeni in piata crypto)  ce folosesc blockchainul ethereum, indeplinesc acel set de regului, ca in cele din urma tokenul lor sa fie listat pe un exchange descentralizat precum: EtherDelta, Idex, ForkDelta, BNT (Bancor) , KNC (Kyber) , AST (Airswap)
« Ultima Modificare: Februarie 17, 2018, 03:15:19 p.m. de Ana_Manolache »

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 17, 2018, 06:01:37 p.m. »
Salut Alex , ai putea in cateva cuvinte sa-mi spui cum as putea genera acel fisier Json ? Si inca ceva , ai idee de ce nu primesc email-urile de la Bittrex ? Vreu sa resetez parola si nu mai primesc nimic de la ei si nici nu-mi pot acces contul . Multumesc mult pentru ajutor .

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 17, 2018, 06:41:52 p.m. »
Salut,

Acceseaza linkul https://www.myetherwallet.com/ de aici primul tab meniu New 'Wallet', introdu o parola cat mai buna formata din litere si cifre urmata de apasarea butonului 'Create New Wallet'. Descarca fisierul Keystore te tip Json si apasa pe 'I understand. Continue'. In pasul urmator printeaza papaer walletul si tine-l undeva in sigurata ca totodata cu el vei gasi atat adresa ta in sistem erc20 care va arata in genul 'Your Address': 0x7967edBB9F6bD6e14b2288B4Eb22c1eddd6a3A9A cat si private key care este cel mai important din toata ecuatia. Dupa toti pasii mentionati anterior, click pe ultimul buton 'Save your address' care te va redirectiona catre dashboardul principal al MEW (myethereumwallet). De aici pentru accesarea contului creat anterior, din lista :

MetaMask / Mist
     Ledger Wallet
     TREZOR
     Digital Bitbox
     Keystore / JSON File 
     Mnemonic Phrase 
     Private Key 
     Parity Phrase

selecteaza pentru decriptarea si accesarea walletului 'Keystore / JSON File' urmat de parola creata anterior. (de aici happy trading  :))

Referitor la Bitrexx, stiu ca sunt foarte aglomerati in perioada asta si s-ar putea ca acesta sa fie unul dintre motive sau posibil ca cererea ta de resetare parolei sa o fie in spam. Eu in acelasi timp ti-as recomanda si Binance (care este nr1 in momentul de fata, click aici pentru inregistrare) din multe alte motive mentionate in acest topic.

« Ultima Modificare: Februarie 17, 2018, 06:45:56 p.m. de AlexDCryptoC »

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 17, 2018, 08:33:43 p.m. »
Multumesc mult Alex , imi cer mii de scuze , eu am deja portofel MyEtherWalet dar la vremea respectiva nu am stiut sa fac acest Keystore te tip Json , si nici nu stiam despre ce este vb. Am crezut ca il pot face si dupa . Oricum informatiile tale sunt f bune si de ajutor . Cat priveste Binance , mi-am facut cont , de pe bitrex vroiam sa iau Redd Coin , ZRX si NEM-XEM.Inca o data iti multumesc , esti tare cumsecade , o seara buna .P.S. , voi intra meru sa vad ce postezi .

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Februarie 17, 2018, 08:50:21 p.m. »
Nu-i nici o problema, cu placere!. In limita cunostintelor acumulate si care vor mai veni, incercam sa facem un bine si romanilor prin extinderea comunitatii blockchain si impartasirea de informatii, ca niciodata nu se stie de unde va iesi iepurele castigator  ;D

P.S.: Oricine inregistrat poate lua parte la discutii si chiar sa deschida un subiect pe o anumita tema.

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 18, 2018, 12:46:44 p.m. »
Buna ziua Alex , daca vreau sa cumpar token-uri Savredoid -SVD- si ei primesc plata si in Ethereum , pot cumpara din MyEtherWallet ? As putea cumpara cu cardul , eu am card in euro dar nu stiu unde sa le tin , de fapt nici cu MyEtherWallet nu prea am inteles bine unde stau ICO-urile dupa ce le cumperi , multumesc , o zi buna .

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Februarie 18, 2018, 04:09:18 p.m. »
Salutare,

Inainte de a investi intr-un ico, incearca sa te documentezi foarte bine despre acesta. Pentru acest lucru te invit sa dai click pe acest topic, unde am specificat cateva criterii de selectie al acestora.

MyEthereumWallet este doar un portofel digital ce te ajuta sa-ti depozitezi crypto monedele, in cazul de fata eth-rii tai pe care doresti sa-i investesti in ico-ul Savredoid. Pentru ca tu ai un card in euro si vrei sa investesti in acest ico, in primul rand trebuie sa ai eth depozitati in adresa ta din MEW (myethereumwallet). Cum am mentionat anterior, acesta adresa stocheaza numai si numai crypto monede (nu euro, dolar, ron, nu!).

Pentru a achizitiona eth, iti recomandat sa folosesti CoinFlux. Acesta este un exchange romanesc de schimb valutar Crypto - Fiat, cu un comision foarte mic si o rapiditate de inregistrare/verificare a contului foarte mare (in comparatie cu Kraken). De aici poti cumpara direct eth, btc, ltc, etc..direct cu debitare directa din cardul propriu, iar acestia iti vor trimite monedele achizitionate direct in adresa MEW pe care ai completat-o anterior. In cazul in care intampini dificultati, Coinflux mai au si un chat live la care raspund destul de rapid si iti vor oferii toate imformatiile necesare pentru ca tranzactia ta sa fie cu succes.

Odata ce eth-rii tai au ajuns in MEW, de aici mai ai un singur pas de facut si acela de a trimite suma de eth pe care tu doresti sa-i investesti in adresa celor de la Savredoid. Daca proiectul nu este un scam si vorbim despre serios, de durata, cu o idee wow, odata ce eth-rii tai au plecat din adresa ta spre adresa lor, se apeleaza un smartcontract care iti va returna SVD in functie de cantitatea de eth pe care tu ai investit-o.
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2018, 04:10:57 p.m. de AlexDCryptoC »

*

viuta

• 14
  • +0/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Februarie 18, 2018, 09:05:12 p.m. »
Buna seara , nu pot Alex pe Coinflux , ei accepta transfer bancar doar in roni cat timp esti rezident roman . Eu am card (la mine ), doar in euro , muncesc in Germania dar nu sunt rezident , asa ca am nevoie de sitecare imi accepta cardul in euro sau transfer bancar in euro . mi-am facut cont la Cryptocoin .pro tot romani dar care acum lucreaza cu o banca din Anglia in urma politicilor bancare din Romania. Nu stiu cat de seriosi sunt dar nu am alta cale sauuu sa cumpar ethereum la CEX.IO ca mi-am facut cont si m-au verificat .Accepta si plata cu cardul . Apropo de SEVREDOID , asta am vrut sa spun , ca de la ei pot cumpara cu cardul dar apoi nu stiu ce sa fac cu monedele asa ca daca iau din MEW stiu ca se duc in contul meu Ethereum .Incurcate sunt caile criptomonedelor dar cumva le dau eu de capat .Am citit mult in ultimile trei saptamani , stiu ce spui legat de "documentat", insa nu-i atat de simplu . Cand intelegi tehnologia internetului in general , macar notiuni generale ,  iti poti face  o idee cand apare un ICO , ce vrea , ce imbunatateste si unde , deci la mine cade lucrul asta , nu am alta alternativa decat sa va urmaresc pe voi cei care aratati ca stiti cu ce se mananca si sa va "fur" ideile . Adica daca tu vii si faci o sustinere a unui ICO , ma iau dupa tine ca pe mana mea oricum nu am cum sa merg .Si binenteles ca avand lista asta cu conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un ICO bun , in urma recomnadarilor tale sau ale altor cativa , am sa citesc si eu . Multumesc , o seara buna .

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Februarie 18, 2018, 11:11:11 p.m. »
Salutare,

Multumesc asemenea.

Intre timp voi mai urca in topicul de ICO proiectele care din punctul meu de vedere indeplinesc o parte din acele criterii si mai ales cele care sunt sustinute si ajuta sa dezvolte viitorul internet 2.0, blockchainul.

Numai bine!  ;D

*

catalingr

• **
  • 3
  • +0/-0
  • Welcome into the Crypto World!
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Aprilie 15, 2018, 09:00:22 a.m. »
din punctul  votru de vedere care este mai sigur metamask sau criptarea json????

*

• 41
  • +11/-0
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Aprilie 15, 2018, 12:28:19 p.m. »
Metamask-ul este interfata ce conecteaza walletul tau cu blockchainul, iar acesta odata configurat in browser pentru fiecare accesare se introduce doar o simpla parola. Pe cand decriptarea walletului cu fisierul Json urmata de validarea acestuia cu parola as zice ca e mult mai sigura din moment in care doar tu deti acel fisier Json, iar pentru fiecare transfer sau interogarea al walletului esti nevoit sa uploadeti atat fisierul Json urmat de validarea cu parola.